Powieki. Bajka dedykowana pamięci Janusza Korczaka

Autor: Michał Rusinek
Ilustracje: Ola Cieślak
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Miejsce wydania: Białystok
Liczba stron: 12
ISBN: 9788363806019
Uwagi: Publikacja wydana we wspólnym etui z programem musicalu “Korczak” (oprac. Joanna Gdowska, Tadeusz Płatek, Białystok: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku 2012, s. 75, ISBN: 9788353806002).

Powieki to krótka, osadzona w bliżej nieokreślonym czasie i przestrzeni opowieść o szarych polnych myszach, których zwykłą, ciężką egzystencję pewnego dnia przerywa dziwny zapach. Jedna z nich, „bardziej bura niż szara”, postanowiła wejść na mieszczący się nieopodal pagórek, skąd dostrzegła pożar i chmury ciemnego dymu. Ponieważ nie było dokąd uciekać, postanowiła podjąć inne kroki: zachęciła przerażone towarzyszki do spokojnego leżenia na ziemi i wpatrywania się w chmury przemieszczające się po niebie, których widok zostanie pod ich powiekami na zawsze. 

Choć w warstwie tekstowej brakuje jednoznacznego wskazania na Zagładę, ku tej interpretacji kierują czytelnika podtytuł „Bajka dedykowana pamięci Janusza Korczaka” oraz gwiazda Dawida wpleciona w ilustrację jednej ze stron. Książka została  ponadto wydana jako dodatek do programu musicalu „Korczak” z muzyką Chrisa Williamsa i librettem Nicka Stimsona wystawionego w reżyserii Roberta Skolmowskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w 2012 roku, co dodatkowo osadza ją w kontekście życia i śmierci Korczaka.

Bibliografia:
  • Rybak, K., Obrazowanie Zagłady. Narracje holokaustowe w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży, Warszawa 2023;
  • Wójcik-Dudek, M., W(y)czytać Zagładę. Praktyki postpamięci w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży, Katowice 2016 (s. 121 przyp. 48).