Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Opowieść z getta warszawskiego

Autor: Adam Jaromir
Ilustracje: Gabriela Cichowska
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce wydania: Poznań
Liczba stron: 112
ISBN: 9788372789907
Uwagi: Książka została pierwotnie wydana w języku niemieckim.
Tłumaczenia:
  • Fräulein Esthers letzte Vorstellung: eine Geschichte aus dem Warschauer Ghetto, [Langenhagen]: Gimpel-Verlag, 2013, s. 115, ISBN: 9783981130089;
  • La dernière représentation de mademoiselle Esther: une histoire du ghetto de Varsovie, tłum. N. Lemaire, Vincennes: Des Ronds dans l’O éditions, 2017, s. 112, ISBN: 9782917237984;
  • 바르샤바 게토의 마지막 공연: 코르착의 아이들과 에스테르 선생님의 이야기, tłum. 박종대, 파주시: 꿈교출판사, 2015, s. 128, ISBN: 9791185928074.
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Media Rodzina Sp. z o.o.

Książka obrazkowa opowiadająca o ostatnich tygodniach istnienia Domu Sierot prowadzonego w warszawskim getcie przez Janusza Korczaka. Na pierwszej rozkładówce widzimy kartkę z kalendarza z datą 13 maja 1942, kiedy Stary Doktor rozpoczął pisanie pamiętnika, a już 5 lub 6 sierpnia 1942 wszyscy mieszkańcy zostali wyprowadzeni na Umschlagplatz i przewiezieni do Treblinki.

Na tekst składają się naprzemiennie ułożone opisy wydarzeń relacjonowane z perspektywy Korczaka i jednej z dziewczynek mieszkającej w sierocińcu – różne narracje zapisano innym typem czcionki, choć obie stylizowane są na intymną formę pamiętnika. Z jednej stron śledzimy więc opowieść o codziennych trudnościach w zarządzaniu ponad dwusetką podopiecznych, zbieraniu pieniędzy i jedzenia na wykarmienie wszystkich, utrzymaniu porządku w domu i pedagogicznych lekcjach udzielanych dzieciom. Z drugiej przebywamy wśród nich, oczami jednej z wychowanek obserwujemy ich codziennie rozterki, utarczki i realizowane w praktyce zasady panujące w Domu Sierot. Z czasem obie perspektywy ogniskują wokół tytułowego przedstawienia: pracująca w sierocińcu panna Esterka przygotowuje dzieci do odegrania Poczty indyjskiego pisarza Rabindranatha Tagore. Spektaklu, który rzeczywiście odbył się dla zaproszonych gości 18 lipca 1942 roku i dał przygotowującym go dzieciom nadzieję na wolność i odwrócił uwagę od toczącego się wokół nieszczęścia.

Zagłada jest w Ostatni przedstawieniu panny Esterki czymś z jednej strony pozostającym poza murami Domu Sierot, dobrze chronionego przed cierpieniem i terrorem przez opiekunów, z drugiej czytelnik obcuje z nią oczami Janusza Korczaka, przemierzającego niemal codziennie getto doktora i zarządcy sierocińca. Na swojej drodze spotyka umierające z głodu dzieci i przechodniów w opaskach z gwiazdą Dawida na ramieniu, odgrodzonych murem od szczęśliwej, przedwojennej przeszłości. W dużej mierze sielankową opowieść Zagłada przerywa również poprzez ilustracje, przedstawiające mapę dzielnicy żydowskiej, znajdującą się przy ulicy Chłodnej kładkę łączącą małe i duże getto czy postać niemieckiego żołnierza. Opowieść kończy się w nocy 18 lipca, a o brutalnej likwidacji sierocińca informuje posłowie i czarna rozkładówka z kartką z kalendarza z datą 6 sierpnia.

Tekst, oparty na materiale historycznym (poza Domem Sierot pojawia się również postać tzw. Frankensteina, niemieckiego żołnierza siejącego postrach w warszawskim getcie), zawiera ponadto kryptocytaty z dzieł Janusza Korczaka i nawiązania do jego twórczości dla dzieci (np. powieści „Mośki, Jośki i Srule” i „Józki, Jaśki i Franki”).

 

Bibliografia: