Mój pies Lala [My Dog Lala]

Wydawnictwo: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Miejsce wydania: Warszawa
ISBN: 9788394204839
Uwagi: Tłumaczenie z oryginału angielskiego (2006). Książka stała się podstawą krótkiego filmu animowanego wykonanego przez University of Southern California Shoah Foundation w technologii wirtualnej rzeczywistości (https://iwitness.usc.edu/SFI/Sites/360/).
  • My dog Lala, il. T. McWilliams, Auburn Hills, Ml: Teacher’s Discovery, 2006, s. 48, ISBN: 9780756005405;
  • My dog Lala. La touchante histoire vraie d’un jeune garçon et de son chien durant l’Holocauste, tłum. C. Denis, Paris: Kimé, 2012, s. 54, ISBN: 9782841745753;
  • Mein Hund Lala. Die berührende Geschichte eines Jungen und seines Hundes in den Schrecken des Holocausts, il. C.-A. Gagnant, tłum.. K. Hanta, M. Hanta-Davis, 2014, s. 24.
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa 2015

Krótka opowieść autobiograficzna o suce Lali, która pewnego dnia pojawiła się w rodzinie Romana Kenta. Akcja utwory rozpoczyna się w międzywojennej Łodzi, mieście prężnie działających zakładów przemysłowych i fabryk. Jedną z nich kierował ojciec chłopca, dzięki czemu bohater mógł spędzać wakacje w domku letniskowym pod miastem, a codzienne życie było wolne od trosk. Wszystko zmienił wybuch wojny oraz przymusowa przeprowadzka w obręb łódzkiego getta, w skutek czego rodzina straciła cały majątek. Po jakimś czasie w życie wchodzą kolejne antysemickie ograniczenia, w tym zakaz posiadania przez Żydów zwierząt.

Autor zwraca uwagę na wybrane elementy postępującej Zagłady, w tym zamknięcie w getcie, odebranie majątku, noszenie gwiazd Dawida na ubraniach, a także – określone jako „pierwsza osobista tragedia” [48] – rozstanie z Lalą. Opowieść Kenta uzupełniają ilustracje stworzone przez uczniów szkoły artystycznej z Mińska Mazowieckiego, a także liczne parateksty, w tym życiorys autora, wprowadzenie oraz komentarz tłumaczki.