Mirabelka

Autor: Cezary Harasimowicz
Ilustracje: Marta Kurczewska
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Miejsce wydania: Warszawa
Liczba stron: 199
ISBN: 9788380737716
Tłumaczenia:
  • Mirabella. La storia raccontata da un albero, tłum. L. Rescio, Milano: MIMebù, 2021, s. 216, ISBN: 9788831426398.
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o., Warszawa 2018

 

Opowieść Cezarego Harasimowicza to saga żyjącej na warszawskim Muranowie rodziny drzew mirabelki ciągnąca się od czasów dwudziestolecia międzywojennego aż do współczesności wypełniona najważniejszymi wydarzeniami z dziejów stolicy. Jej mieszkańców łączy Muranów, od dawna związany ze społecznością żydowską: przed wojną kwitło tam życie towarzyskie i ekonomiczne, w czasach okupacji teren ogrodzono murem, tworząc getto, a powojenna odbudowa na gruzach tylko z pozoru odbyła się bez udziału Żydów, ich duchy bowiem nadal odwiedzają dawne domy! Czytelnik, poznając losy Dorki, Chaima, pana Friedmana, Noama, Staszka, Dorotki i kolejnych pokoleń warszawiaków, otrzymuje wyczerpujący obraz nierzadko trudnych relacji międzyludzkich, wpisanych w równie niełatwą historię dwudziestowiecznej Polski.

Mirabelka prezentuje czytelnikowi szeroki horyzont czasowy, w którym rozgrywają się przedstawiane wydarzenia. Młody czytelnik może poznać rozkwit i bogactwo żydowskiej ludności przedwojennego Muranowa, drastycznie stłumione przez II wojnę światową i Zagładę. Czasy powojenne przedstawiają nie tylko „uroki” socjalizmu i pęd odbudowy stolicy, ale również protesty studentów i antysemityzm marca roku 1968 i stan wojenny. Ponadto autor odwołuje się do krążących wśród mieszkańców Muranowa opowieści o „powracających” dawnych mieszkańcach. Duchy Dorki, Chaima, Rebeki, Joszuy i innych Żydów zamieszkujących Warszawę dają o sobie znać po wojnie, czuwając nad młodym Noamem-Maćkiem, żydowskim chłopcem, któremu udało się przetrwać Zagładę dzięki pomocy Ireny Sendlerowej.

Mogłoby się wydawać, że na ostatniej stronie kończy się historia mirabelki. Jednak, podobnie jak w książce Harasimowicza, życie nieustannie się odradza. Mirabelce udało się powrócić na Muranów. Choć na jej pierwotnym miejscu stoi dzisiaj luksusowy apartamentowiec, to kilkaset metrów dalej, w sobotę 22 września 2018 roku zasadzono kolejne pokolenie drzewa. Szczepki waszyngtońskiej „emigrantki”, która trafiła za ocean w kieszeni wyjeżdżających z Warszawy Dorotki, Maćka-Noama i Wojtusia, zostały wsadzone z powrotem w ziemię.

 

Bibliografia: