Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej

Wydawnictwo: Egmont

Miejsce wydania: Warszawa

Liczba stron: 62

Uwagi: Seria “Czytam sobie”

Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Wydawnictwo Egmont Sp. z o.o., Warszawa 2018

Krótka biografia Ireny Sendlerowej została pomyślana jako przedstawienie nie tylko działalności Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, ale również realiów II wojny światowej. Pierwsze strony to wprowadzenie w kontekst historyczny i społeczny tamtych czasów (m.in. rozdziały „Druga wojna światowa”, „Niemcy”, „Okupowana Warszawa”, „Mur i getto”, „Polacy i Żydzi”), następna część to już właściwa opowieść o Sendlerowej. Pojawiają się tu najważniejsze elementy pracy „siostry Jolanty”, czyli szmuglowanie odzieży, jedzenia i leków na teren getta oraz wydobywanie z tamtąd dzieci, które następnie są umieszczane w bezpiecznych kryjówkach po tzw. aryjskiej stronie. Historia zostaje przerwana wraz z końcem wojny, gdy Sendlerowa zostaje zapomniana i powraca do  szerszej świadomości społecznej dopiero w 1965, gdy otrzymała order Sprawiedliwej wśród Narodów Świata przyznawany przez Państwo Izrael.

Kto uratował jedno życie… to książka z trzeciego poziomu trudności (ostatniego) serii „Czytam sobie”, wspierającej naukę czytania dzieci w wieku 5–7 lat. Specyficzna forma serii sprawia, że opowieść o Sendlerowej jest napisana w prosty sposób, łatwym językiem, co ułatwia przekazywanie podstawowych informacji o Zagładzie i wprowadza czytelnika w świat kultury żydowskiej.

• Rybak, K., Dzieciństwo w labiryncie getta. Recepcja mitu labiryntu w polskiej literaturze dziecięcej o Zagładzie, Warszawa 2019 (s. 15, 106–107);
  • Rybak, K., Stosunki polsko-żydowskie i Zagłada w polskiej literaturze dziecięcej XXI wieku, [w:] Stosunki polsko-żydowskie, t. 2, Kultura. Literatura, sztuka i nauka w XX wieku, red. Z. Trębacz, Warszawa 2020, s. 171–187 (s. 177, przyp. 21; 179);
  • Rybak, K., Zagłada i ideologia w polskiej literaturze dziecięcej XXI wieku, „Narracje o Zagładzie”, nr 1(7), 2021, s. 155–173 (s. 159, przyp. 18);
  • Rybak, K., „Zupełnie inne miasto”. Obrazy warszawskiego getta w polskiej literaturze dziecięcej XXI wieku, „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”, nr 3(1), 2021, s. 67–84 (s. 76);
  • Rybak, K., Obrazowanie Zagłady. Narracje holokaustowe w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży, Warszawa 2023.