Gdyby gwiazdy mogły mówić [לו כוכבים ידעו לדבר]

Autor: Batszewa Dagan [בת שבע דגן]
Ilustracje: Avi Katz
Tłumaczenie: Batszewa Dagan
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Miejsce wydania: Oświęcim
Liczba stron: 32
ISBN: 9788377040379
Uwagi: Tłumaczenie z oryginału hebrajskiego (2000).
Tłumaczenia:
  • לו כוכבים ידעו לדבר, il. א. כץ, Holon: Tsabar, 2000, s. 29;
  • If the stars could only speak, il. A. Katz, tłum. Z. Schaffer, Notts: Holocaust Centre, 2006, s. 32, ISBN: 9780954300180;
  • Wenn Sterne sprechen könnten, il. A. Katz, tłum. B. Otterbach, Berlin: Metropol, 2007, s. 32, ISBN: 9783938690604.
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, 2012

Narratorka Iza po tym, jak udało jej się uciec z radomskiego getta zostaje odnaleziona przez Niemców i wysyłana do obozu koncentracyjnego. Tam spotyka swoją kuzynkę Alunię, która w Radomiu pozostawiła siostrę i dwójkę dzieci. Kobietom udaje się zorganizować wspólną pracę w bloku szpitalnym i z tej perspektywy obserwują kolejne wydarzenia obozowej tragedii. Dzięki pomocy Izy Aluni udało się przetrwać w obozie dwa lata, a dodatkową pociechę dawało jej spoglądanie w gwiazdy, które przypominały o jej dzieciach. Po jakimś czasie również one trafiły do obozu i zamieszkały w jednym baraku wraz z matką. W pewnym momencie narratorka zostaje przewieziona do innego obozu, gdzie udaje jej się doczekać wyzwolenia przez Armię Czerwoną, podobnie dzieje się z Alunią, jej dziećmi i siostrą. Bohaterkom udaje się przetrwać trudny powojenny czas i wyemigrować do Izraela, gdzie przypadkiem spotkały się po latach rozłąki.

Opowieść oparta na doświadczeniach obozowych autorki zawiera bardzo dużo informacji o losie Żydów w czasie II wojny światowej, w tym życiu w getcie i codzienności obozu koncentracyjnego. Na końcu książki znajduje się jednostronicowy słownik pojęć (getto, nazista, obóz koncentracyjny, Armia Czerwona), ponadto uzupełnieniem publikacji jest płyta CD zawierająca dwa scenariusze lekcji stworzone na podstawie „Gdyby gwiazdy mogły mówić” poświęcone między między innymi tolerancji, inności, II wojnie światowej i Zagładzie.

Bibliografia: