Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać [Bruno. Il bambino che imparò a volare]

Autor: Nadia Terranova
Ilustracje: Ofra Amit
Tłumaczenie: Joanna Wajs
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Format
Miejsce wydania: Wrocław
Uwagi: Tłumaczenie z oryginału włoskiego (2012).
  • Bruno. Il bambino che imparò a volare, Roma: Orecchio acerbo, 2012, s. 40, ISBN: 9788896806234;
  • Bruno. El niño que aprendió a volar, tłum. Carlos Mayor, Mataró: A Buen Paso, 2012, s. 40, ISBN: 9788494053320.
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Wydawnictwo FORMAT

Książka obrazkowa prezentuje sceny z życia Brunona Schulza (1892–1942), żydowskiego autora przez całe życie związanego z Drohobyczem (dzisiejsza Ukraina), autora m.in. dwóch zbiorów opowiadań: Sklepy cynamonowe (1933) i Sanatorium pod klepsydrą (1937). Autorki tekstu i ilustracji, silnie inspirując się jego twórczością, ukazują bohatera jako ciekawego świata i bujającego w obłokach chłopca. Utrzymane w surrealistycznej konwencji obrazy nawiązują do rzeczywistych przedmiotów, miejsc i postaci, niosąc równocześnie przesłanie symboliczne. Podobnie tekst, przesiąknięty językiem Schulza, pozostawia szerokie pole do interpretacji przez czytelnika.

W Bruno Zagłada pojawia się – podobnie jak w życiu samego Schulza – nagle i niespodziewanie: „pewnego dnia w miasteczku zjawili się naziści”. Bohater zostaje wykluczony ze społeczeństwa, w tekście pojawia się również informacja o utworzeniu getta. Pewnego dnia Schulz zostaje zastrzelony na ulicy przez niemieckiego żołnierza, jednak w charakterystyczny dla jego pisarstwa sposób nic nie jest tym, czym się wydaje… Opowieść uzupełnia posłowie autorki oraz objaśnieniami tłumaczki, ponadto „na prośbę wydawcy polskiego, na potrzeby tego wydania, autorka dokonała zmian w swoim utworze”.

• Dymel-Trzebiatowska, H., Krótka lekcja latania. Werbalno-graficzna biografia Brunona Schulza, „Schulz/Forum”, nr 8, 2016, s. 171–175;
  • Klimek, I., Nie potrzeba skrzydeł, „Znak”, nr 739, 2016, s. 105–197;
  • Rybak, K., Obrazowanie Zagłady. Narracje holokaustowe w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży, Warszawa 2023 (p. 219).