Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz

Autor: Marcin Szczygielski
Ilustracje: Daniel de Latour
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Wydawnictwo Piotra Marciszuka STENTOR
Miejsce wydania: Warszawa
Liczba stron: 288
ISBN: 9788363462154
Uwagi: Drugie wydanie z oprawą graficzną autora: M. Szczygielski, Arka czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz, Warszawa: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2015, s. 221, ISBN: 9788363841218.
Tłumaczenia:
  • El arca del tiempo, tłum. K. Olszewska Sonnenberg, Madrid: Báltica Editorial, 2017, s. 255, ISBN: 9788494722714;
  • Flügel aus Papier, tłum. T. Weiler, Frankfurt am Main: Fischer Sauerländer Verlag, 2015, s. 285, ISBN: 9783737352123;
  • Ковчег времени или Большой побег Рафала из Когда-то в Сейчас через Тогда – и обратно, tłum. А. Фруман, il. С. Ухач, Москва: Текст, 2018, s. 222, ISBN: 9785751614898;
  • Ковчег часу або Велика втеча Рафала із колись крізь тоді в тепер і назад, tłum. Б. Антоняк, Львів: Урбіно, 2016, s. 232, ISBN: 9789662647303.

Ulubionym zajęciem Rafała jest czytanie książek, szczególnie przygodowych i fantastycznych. Chłopiec mieszka z dziadkiem w warszawskim getcie i mimo otaczających go tragicznych realiów regularnie odwiedza bibliotekę – pewnego dnia sięga po Wehikuł czasu (1895) Herberta George’a Wellsa, klasyczną powieść fantastyki naukowej. W opowieści o konflikcie między mrocznymi Morlokami i uciskanymi przez nich Elojami Rafał widzi analogię do własnego życia pod okupacją niemiecką oraz codzienności getta i czasu Zagłady. W Arce czasu niczym mantra pojawia się słowo „KIEDYŚ” pisane zawsze wielkimi literami: w rozumieniu Rafała odnosi się ono zarówno do przeszłości, jak i przyszłości, pozwala na porównanie okropnej współczesności do tego, co było kiedyś, ale także daje możliwość snucia marzeń o tym, co nastąpi po wojnie. W obliczu narastającego w getcie terroru dziadek Rafała opłaca przeszmuglowanie chłopca na tzw. aryjską stronę, gdzie bohater znajduje kryjówkę w ogrodzie zoologicznym. W pewnym momencie wsiada nawet do Wehikułu Czasu i przenosi się do przyszłości, czyli roku 2013 (roku wydania powieści). Po niedługim czasie wraca jednak do czasu II wojny światowej, a podróż napełnia Rafała nadzieją, że przyszłe „KIEDYŚ” na pewno nastąpi. Po tym, jak niemieccy żołnierze szturmują teren w okolicy ogrodu zoologicznego chłopiec zostaje przeniesiony do mieszkania starszej kobiety, w którym udaje mu się przetrwać wojnę.

Arkę czasu wyróżnia łączenie konwencji realistycznej z fantastyczną (podróż w czasie) oraz osadzenie wydarzeń po tzw. aryjskiej stronie – to tam ma miejsce spora część akcji. W tekście Szczygielskiego można odnaleźć fragmenty inspirowane zachowanymi relacjami o Zagładzie, pismami Janusza Korczaka czy wspomnieniami Janiny Żabińskiej, która wraz z mężem Janem (dyrektorem Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego) ukrywała na terenie zoo Żydów szmuglowanych z warszawskiego getta. Ponadto autor przywołuje w powieści miejsca związane z dzielnicą żydowską, również te mniej znane i rzadko pojawiające się w literaturze dziecięcej, w tym miejską kuchnię CENTOS czy bibliotekę przy ul. Leszno 67, z której zbiorów korzysta Rafał (rzeczywiście pod tym adresem mieściła się wypożyczalnia książek, jedna z ponad 20 podobnych placówek ulokowanych w warszawskim getcie). Wszystko to świadczy o świetnym przygotowaniu merytorycznym autora. Ponadto do tekstu dołączone zostały przypisy oraz „Posłowie, czyli co chciała wiedzieć pierwsza czytelniczka książki”, w którym Szczygielski mówi o swoich inspiracjach, przeczytanych lekturach związanych z Zagładą oraz opisanych w Arce czasu wydarzeniach i postaciach.

 

Bibliografia: