Autor: Adam Michejda
Ilustracje: Tomasz Woody Borawski
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Oficyna 4eM
Miejsce wydania: Warszawa
Liczba stron: 303
ISBN: 9788366242159
Uwagi: Seria “Pilny na tropie”
Narratorem powieści jest Rafał Pilny, urodzony w Polsce, a obecnie mieszkający w Stanach Zjednoczonych dziennikarz, w ręce którego trafia dziennik ojca spisany w czasie II wojny światowej. Dawid był jednym z wychowanków Domu Sierot Janusza Korczaka, a tuż po wojnie brał udział w ukryciu na terenie Warszawy skarbu, którego poszukiwania stają się główną osią fabularną powieści. Rafał wraz z synami Davidem i Maksem wyruszają do Polski, by odnaleźć tytułowy skarb, ale też poznać dokładnie historię stolicy i samego Dawida. Nie jest to jednak łatwe, na drodze czeka ich bowiem nie tylko sporo zagadek historycznych, w których rozwiązaniu pomogą specjalista z Muzeum Powstania Warszawskiego czy zegarmistrz-pasjonat, ale również podejrzana grupa osiłków zainteresowanych odnalezieniem skarbu getta.
W pierwszym tomie serii „Pilny na tropie” Michejda łączy współczesną narrację z fragmentami dziennika Dawida Kantorowicza. Chłopiec spisywał wydarzenia warszawskiego getta w latach 1941–1942 i – choć całość jest fikcyjną kreacją autora – znaleźć w nim można fragmenty z pism Janusza Korczaka (oznaczone przypisami) oraz opis ponurej codzienności zgodny z zachowanymi do dziś przekazami ofiar i świadków. Przeszłość Warszawy zlewa się w powieści z teraźniejszością, Rafał wraz z synami trafia bowiem na ulicę Chłodną, gdzie podziwiają instalację upamiętniającą kładkę łączącą tzw. małe i duże getto, do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i do Korczakianum, oddziału Muzeum Warszawy mieszczącego się w pierwszej siedzibie Domu Sierot przy ul. Krochmalnej 92 (dzisiaj ul. Jaktorowska 6).
Bibliografia:
- Rybak, K., Zagłada i ideologia w polskiej literaturze dziecięcej XXI wieku, „Narracje o Zagładzie”, nr 1(7), 2021, s. 155–173 (s. 159);
- Rybak, K., „Zupełnie inne miasto”. Obrazy warszawskiego getta w polskiej literaturze dziecięcej XXI wieku, „Dzieciństwo. Literatura i Kultura”, nr 3(1), 2021, s. 67–84 (s. 76);
- Rybak, K., Obrazowanie Zagłady. Narracje holokaustowe w polskiej literaturze XXI wieku dla dzieci i młodzieży, Warszawa 2023.