Mała wojna

Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce wydania: Łódź
Uwagi: Seria “Wojny dorosłych – historie dzieci”
Wykorzystanie okładki za zgodą wydawcy. ©Katarzyna Ryrych
©Wydawnictwo Literatura

Akcja Małej wojny toczy się w okolicach Lwowa w czasie II wojny światowej. Mieszkające w podmiejskim domu siostry Janeczka i Lilka starają się normalnie funkcjonować w cieniu konfliktu. Ułatwia im to dorastanie w zamożnej rodzinie, dzięki czemu mogą choćby uczęszczać na lekcje muzyki prowadzone przez pana Stefana (nazywanego Maestro), wymagającego, acz sympatycznego starszego wirtuoza skrzypiec. Podczas z pozoru rutynowej lekcji, która odbywa się w domu mężczyzny, Lilka zauważa, że z regału wypada jedna z książek; przy kolejnej okazji dziewczynkom wydaje się, że postać z wiszącego na ścianie portretu je obserwuje. Dziwne zjawiska skłaniają bohaterki do zbadania sprawy Maestra i tajemnicy jego domu.

W swoim opowiadaniu Ryrych wykorzystuje konwencję powieści detektywistycznej, odwołując się przy tym do pokładów wyobraźni niedorosłych bohaterek, czyniąc z Małej wojny wciągającą opowieść. Elementy przygody nie przysłaniają jednak subtelnie ukazanego dramatu wojny, która dotyka rodzinę Janeczki i Lilki; z podobną delikatnością autorka sygnalizuje również Zagładę żydowskich sąsiadów „opuszczających” okolicę, jak i „waryjatów” (jak nazywa ich jeden z dziecięcych bohaterów) związanych z położonym niedaleko domu bohaterek szpitalem dla chorych psychicznie w Kulparkowie (instytucja działa do dziś). Warto zaznaczyć, że to pierwsza w polskiej twórczości dla dzieci wzmianka o zagładzie w odniesieniu do niepełnosprawnych i chorych psychicznie.